reklam

Narın Tıbbi kullanımı ve sağlığa faydaları

8 sene önce admin tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

100 ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16’sını karşılar. Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içerir. Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılmaktadır. Çünkü nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermemektedir.
Nar meyvesinin kabuğu, ishale karşı (% 15′lik) çay halinde kullanılabilir. Nar, çarpıntıya iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir. Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır. Bu yüzden veteriner hekimliğinde özellikle sığırlardaki tenyalara karşı kullanılır. Yalnız zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kulanılır. Nardaki tanen maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır. Nar tohumu yağının, estrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Son zamanlarda, nar suyunun prostat kanseriyle mücadele etmede kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmaktadır.Yaprakları karşılıklı, çiçekleri büyük, hoş kokulu, koyu kırmızı renkte küçük bir ağaç ve bu ağacın
kırmızımtırak sert kabuklu meyvesi.Nar (Punica granatum), Lythraceae familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türü.
Akdeniz havzasında birkaç bin yıldır ekilmekte olan narın ilk olarak İran’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Afganistan ve Pakistan’dan Himalayalar’a kadar geniş bir alanda yetişir. Gürcistan, Ermenistan ve Karadeniz’in doğu kıyılarında yabani nar bahçeleri vardır. Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye, Iran ve Hindistan nar yetiştiriciliği yapılan ülkeler arasındadır. Ayrıca, tarih öncesi zamanlardan beri Akdeniz ülkeleri ve Kafkaslar’da nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Latince ismi Punica granatumun kabacaFenike elması anlamına gelmesi, Fenikelilerin yemişi Akdeniz havzasında taşımış olduklarını akla getirmektedir. Nar, kurak iklimlerde de yetişebildiğinden, Güneydoğu Asya’da, Malezya’da, tropikal Afrika’da da yetiştirilir. İpekyolu ve deniz tüccarları aracılığıyla Güney Çin’e ve Güneydoğu Asya’ya ulaşan nar, bu bölgelerde de yetiştirilmektedir. 18. yüzyılda İspanyollar tarafından Latin Amerika ve Kaliforniya’ya da getirilen nar, 2000li yıllardan itibaren Kaliforniya ve Arizona’da ticari bir ürün olarak değer kazanmıştır.
Türkiye’de pek çok yerde gözüken nar yoğunlukla Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ekine alınmıştır.
Side (Antalya) Nar demektir. Ayrıca, İspanya’nın güneyindeki tarihi bir şehir olan Granada, adını nar meyvesinden almıştır.
Nar meyvesini yemek her ne kadar zor ve zahmetli olsa da vücudumuza pek çok faydası vardır. Narda, kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunur. Antioksidanlar, oksitlenmeyi önleyici maddelerdir. Kendilerini feda ederek hücrelerimizi oksitlenmekten korurlar. Bunu, vücudumuzdaki bazı enzimleri arttırıp savunma mekanizmamızı daha da güçlendirerek yaparlar.
Nar suyundaki antioksidan miktarı, kırmızı şarap, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre 3 kat daha fazla. Nar ayrıca diğer bir antioksidan vitamin olan C vitamini yönünden de zengindir. Vücudumuz için önemli mineraller olan demir ve potasyum içeriğine sahip bir meyvedir.
Narın Yararları : Narın Sağlığımıza Katkıları
* Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.
* Kalbi korur, çarpıntıya iyi gelir.
* Damar tıkanıklığını önler.
* Tansiyonu düşürür.
* Kolesterol ve kan şekerini dengeler.
* Enerji verir, yorgunluğu giderir.
* Dişeti kanamalarına iyi gelir.
* Burun poliplerine faydalıdır.
* Tatlı nar suyu, ses kısıklığı ve zatürreye karşı faydalıdır.
* Mideyi kuvvetlendirir.
* Safra söktürür, kabızlığı giderir.
* Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar.
* İshale karşı etkilidir.
* İdrar söktürücü etkisiyle toksin atılımını sağlar.
* Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır.
* Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar.
* Cilt enfeksiyonları, dolama, tırnak iltihabı ve cerahatli yaraların tedavisinde nar çekirdeğinin balla birlikte karıştırılarak merhem halinde tatbik edilmesi tavsiye edilir.
* Cilt ve prostat kanserine iyi gelir,
* Nar çiçeği de yaralar için şifadır. Bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirir.
* Dış basura karşı, ekşi nar ile sirke karışımı faydalıdır.
* Romatizma ağrıları için nar şırası şifadır.
* Nar çiçeği lapası boyun tutulmalarına iyi gelir.
* Kellik tedavisinde, ekşi nar ile zeytinyağı karışımı faydalıdır.
* Bayılmalara karşı nar şerbeti içilir.
Narın Zararları : Narın Yan Etkileri
Mide ve bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocukların ve hamilelerin fazla tüketmemeleri tavsiye edilir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapabilirsiniz ! Önemli…
Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz. Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. Birdenbire göğsünüzde, Kolunuza ve çe...
ELEKTROMANYETİK ALAN 26 Ocak 2012
Bu yazıyı okuyup bitirdikten sonra, büyük bir ihtimalle, yazı birçoğunuzun ilgisini çekecek; fakat bir müddet bu konuda özen gösterip, sonra unutacaksınız… Ama hayat kalitesinin ve süresinin artması, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam için, bazı bilgileri hat...
Sızma Zeytinyağı
Kulağınıza küpe olsun: Cankurtaranımız zeytinyağı, insan soyunun devamı için gelecek nesillere bırakacağımız en kıymetli hazine…Yarım yüzyıl aksini önerdikten sonra, günümüz tıp dünyasının çekişmeli ortamında dünya sağlık otoriteleri nihayet fikir birliğinde kesin ...