reklam

Ana Sütündeki besin oranları ve değerleri

8 sene önce admin tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Anne Sütünün İçeriği

Anne sütünün Bebeklerin Beslenmesinde ve Sağlığında önemi bundan bir kaç sene öncesinede kadar çok ta önemsenen bir konu değildi.Ancak son yıllarda anne sütü ve anne sütünün yararları ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde,Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha sağlıklı olduğu ve gelişimlerinin anne sütü ile beslenmeyenlere göre daha iyi olduğu görülmesi üzerine bebeklerde anne sütü verilmesi konusunda anneler bilgilendirilmeye başlanmıştır.
Anne Sütünün Besin Değerleri Nelerdir

Bebek, anne sütü alamadığında, bileşimi anne sütüne benzer olan inek sütü veya diğer hayvan sütleriyle beslenir. En çok kullanılan inek sütüdür. Anne sütü en ideal bebek besinidir. Anne sütünün besin değerinin anlaşılması için inek sütüyle karışlaştırılması uygun olur:
•    Anne sütünde bulunan protein sindirimi kolay, inek sütünde olanın daha zordur. Kazein, bebekte kabızlığa ve alerjiye neden olabilir.
•    Anne sütünde elzem amino asitler daha fazla bulunmaktadır.
•    Anne sütünde bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan immünglobülinler bulunur.
•    İnek sütünde daha fazla kalsiyum olmasına rağmen, anne sütündeki daha kolay emilir.
•    Anne sütünde daha fazla demir vardır ve daha kolay emilir.
•    A, C, D, ve E vitaminleri anne sütünde daha fazla, B grubu vitaminleri ise inek sütünde daha fazladır.
•    İnek sütü alan bebeklerin böbrekleri daha fazla mineral yükü ile karşı karşıya kalmaktadır. Böbreklerine yardımcı olmak, yükü hafifletmek için su vermek gerekir.
Anne Sütünün Faydaları Anne Sütünün Yararları
Anne sütü ile emzirme ne kadar uzun ise anne sütünün bebek ve anne için faydaları da o kadar fazla olur ve o kadar uzun sürer. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akedemisi anne sütüne mümkün olduğunca uzun, en az 1 yıl süreyle devam edilmesini önermektedirler.

Anne sütü ile emzirme ne kadar uzun ise anne sütünün bebek ve anne için faydaları da o kadar fazla olur ve o kadar uzun sürer. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akedemisi anne sütüne mümkün olduğunca uzun, en az 1 yıl süreyle devam edilmesini önermektedirler.
Emzirmenin Bebek için faydaları:
Bebeğinizi bazı hastalıklar ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcıdır. İçerdiği koruyucu maddeler nedeniyle anne sütü alan bebeklerde kulak enfeksiyonu, allerjiler, kusma, ishal, bronşit, bronşiolit, menenjit daha az sıklıkta görülür. Anne sütünün içeriği bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişim gösterir. Sabah ile akşam içeriği farklıdır. İlk ayda üçüncü aydan daha farklıdır. Bebek prematüre doğmuşsa prematüre bebeğin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Bebek için sindirilmesi en kolay olan besindir. Bu nedenle bebekler daha sık beslenmek ister ve daha iyi kilo alırlar. Ayrıca karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık daha az sıklıkta görülür. Anne sütü alan bebeklerde “ani beşik ölümü sendromu (SIDS)” daha az sıklıkta görülür. Temas, sıcaklık ve yakınlık sağlayarak emzirme ile anne ve bebek arasında özel bir bağ oluşur. Bebeğin ruhsal gelişimi için faydalıdır. Hazırlama zahmeti yoktur ve istediğiniz her zaman mevcut, kullanıma hazır, temiz ve uygun sıcaklıktadır. Maliyeti yoktur. Çevre kirliliğine yol açmaz. Emzirme ile en iyi çene, dişeti ve diş gelişimini sağlanır.
Emzirmenin Anne için faydaları:

Kalori yakmanızı sağlayarak doğum öncesi kilonuza dönmenize yardım eder. Over (yumurtalık) ve göğüs kanseri riskini azaltır. Kemik yoğunluğunu artırır. Adet kanamalarının başlamasını geciktirir. Doğum sonrası uterusun normal boyutlarına dönmesine yardım eder.

Kalp Krizi Anında Ne Yapabilirsiniz ! Önemli…
Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz. Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. Birdenbire göğsünüzde, Kolunuza ve çe...
ELEKTROMANYETİK ALAN 26 Ocak 2012
Bu yazıyı okuyup bitirdikten sonra, büyük bir ihtimalle, yazı birçoğunuzun ilgisini çekecek; fakat bir müddet bu konuda özen gösterip, sonra unutacaksınız… Ama hayat kalitesinin ve süresinin artması, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam için, bazı bilgileri hat...
Sızma Zeytinyağı
Kulağınıza küpe olsun: Cankurtaranımız zeytinyağı, insan soyunun devamı için gelecek nesillere bırakacağımız en kıymetli hazine…Yarım yüzyıl aksini önerdikten sonra, günümüz tıp dünyasının çekişmeli ortamında dünya sağlık otoriteleri nihayet fikir birliğinde kesin ...